Při nákupu nad 900 Kč doručení zdarma

Rady a tipy

Jak správně pečovat o vlasy? Vsaďte na přírodní produkty

péče o vlasy

Jak správně pečovat o vlasy? Vsaďte na přírodní produkty

Správná péče o vlasy nevyžaduje jen pravidelné mytí a česání. Aby vlasy vypadaly pěstěně a hezky, ke svému správnému prospívání toho potřebují mnohem víc. Velkou pozornost také musíme věnovat našim zvykům, protože jimi můžeme naši kštici velmi vážně poškodit. Jak to tedy dělat správně?

Vlasy jsou důležitým ukazatelem naší pořádnosti, věku a zdravotního stavu. Je jasné, že pokud na ulici potkáte ženu s vlasy spálenými od peroxidu, které na první pohled připomínají chemlon, budete si o jejích praktikách myslet něco jiného, než když se budete dívat na dívku, která má husté a lesklé vlasy, které jí sahají až po pás.

O stavu vlasů dovedou ostatním referovat i roztřepené a polámané konečky, mastnota či šediny, takže péči o jejich zdraví a vzhled musíme brát my všichni skutečně velmi vážně. Co když se ale snažíte svým vlasům rozumět, ale zatím se vám nedaří jim dát to, co potřebují nejvíce?

Nepropadejte panice, to, na čem nejvíc záleží, si totiž představíme v následujících odstavcích.

4 chyby, kterým se při péči vyhnout

chyby v péči o vlasy

Česání vlasů

Možná si klepete na čelo a přemýšlíte o tom, co se dá na česání vlasů pokazit. Budete se divit, ale je toho víc, než si myslíte. Například lidé, které od přírody trápí mastné vlasy, by měli s každodenním česáním vlasů trochu ubrat. Během česání se do vlasů od kořínků distribuuje kožní maz, takže mastnota na vlasech nebude brát konce. Lidé s nepoddajnými a suchými vlasy zase česáním podporují poškození konečků.

Co se týče česání, je hodně důležité i jeho správné načasování. Hodně kudrnaté a vlnité vlasy by se měly česat co nejméně, aby nedošlo k porušení struktury vln. Nejlepším řešením je tedy česání vlasů správným hřebenem v průběhu mytí. Po mytí na vlasy nějakou dobu nesahejte, protože mokré vlasy jsou náchylné k poškození, takže by je agresivní česání mohlo (opět) poškodit. Hřeben je nejlepší takový, jehož vlákna se přizpůsobí vašim vlasům, ne naopak. Také se hodí hřeben pravidelně čistit od nahromaděných nečistot a mazu, který může zhoršovat potíže s maštěním.

Mytí vlasů

I mytí vlasů má svá pravidla, která mohou mít pozitivní dopad na jejich vzhled a kvalitu. Například není vhodné mýt si vlasy každý den. U mastných vlasů se může tímto krokem paradoxně podpořit tvorba kožního mazu, protože tělo se tímto způsobem brání jeho úbytku. Také je důležité nepoužívat při mytí příliš horkou vodu, která může vlasy vysušovat a poškozovat. Šampon při mytí by se měl nanášet v rozumném množství ke kořínkům, kde ho napěníte vodou. O čištění délek se pak postará opláchnutí vlasů, kdy šampon po délkách steče směrem pryč.

správná péče o vlasy mytí vlasů

Tepelný styling

Velké škody dovede na vlasech napáchat i tepelný styling, ke kterému by se mělo přistupovat co možná nejméně. Když už to navíc musí z nějakého důvodu být, nikdy tímto způsobem neupravujte vlasy, ze kterých odkapává voda a nepoužívejte přehnaně vysoké teploty. Naprostou samozřejmostí by mělo být i používání kvalitního přípravku, který vlasy chrání před vysušením a poškozením vlivem vysokých teplot.

Chemie

V neposlední řadě vám také neudělá příliš dobře přehnaná chemie. Hovoříme například o silikonech a sulfátech ve vlasové kosmetice. Stopku by měl představovat i peroxid, který se používá na zesvětlování vlasů a který může v dlouhodobém horizontu (či při špatném používání) přispět k velmi špatnému vzhledu vlasů a pokožky hlavy.

Péče o vlasy v 5 krocích

5 tipů jak pečovat o vlasy

Brazilský keratin

Brazilský keratin byl velkým hitem před několika lety, i dnes má však jeho používání své opodstatnění. Tato látka totiž dovede vašim vlasům nabídnout široké spektrum skutečně zajímavých benefitů. Patří mezi ně například snadnější úprava suchých a rozlétaných vlasů, které nechtějí držet na místě. Vlasy jsou po jeho aplikaci také jemnější a viditelně lesklejší. V neposlední řadě vlasy chrání před poškozením a lámáním.

V současné době už není nutné chodit kvůli aplikaci keratinu do specializovaného salonu, kde vám ho vžehlí do vlasů. Kvalitní přípravky s keratinem jsou v současné době dostupné i pro domácí použití.

Kondicionér pro poškozené vlasy

Přírodní péče o vlasy by měla zahrnovat i další klíčový krok, kterým je pravidelné používání kvalitního kondicionéru s přírodními složkami, který se dovede postarat o suché a poškozené vlasy. Mnohé ženy kondicionér vůbec nepoužívají, protože se často domnívají, že jde o zbytečný krok, který jen vytahuje peníze z jejich kapes. Ve skutečnosti však kondicionér proniká do hloubky vlasu, dodává mu hydrataci a pomáhá ho uzamknout po mytí. Během jeho používání by tedy mělo být snadnější vlasy rozčesat. Také by měly být hladší, hydratované, lesklé a poddajné.

péče o vlasy kosmetika

Arganový šampon

Péče o suché vlasy, případně i péče o hodně poškozené a barvené vlasy, by měla určitě zahrnovat i přírodní arganový šampon. Arganový olej se tradičně používá v oblasti péče o vlasy a pokožku už roky. Vlasy hydratuje, omezuje jejich poškozování, vyživuje kořínky i konečky a přispívá k normálnímu stavu vlasové pokožky. Některé přírodní šampony arganový olej kombinují ještě s dalšími látkami, které podporují růst vlasů, takže vám mohou nabídnout i mnoho dalších extra benefitů, kvůli kterým byste o nich měly začít minimálně přemýšlet.

Olejový zábal

Alespoň jednou za týden si také nezapomeňte udělat olejový zábal na vlasy, který vám doporučujeme naplánovat v den mytí. Je to vlastně docela jednoduché. Na konečky a do délek aplikujte olivový, arganový nebo kokosový olej, vlasy skryjte pod koupací čepicí a nechte ho působit alespoň 30-60 minut. (Pokud máte čas, může to být i o něco déle.) Poté vlasy důkladně umyjte šamponem a kondicionérem tak, jako to děláte normálně. Uvidíte, že už po prvním zábalu budou vlasy jemnější a lesklejší.

Dodržování zásad správné péče

V neposlední řadě také nezapomínejte na to, že vlasy potřebují i dodržování tipů, o kterých byla řeč v modulu o přešlapech. Jako bonus ještě můžeme zmínit, že vlasům prospěje i to, když je před spaním zapletete do volného copu. V úvahu pro vás může přicházet i hedvábný povlak na polštář, který omezí riziko poškozování vlasů během spánku. Velkou pozornost věnujte i ručníku na vlasy, který by měl být v ideálním případě z jemného mikrovlákna. Kromě toho, že dobře saje vlhkost a vlasy budou rychleji suché, opět se sníží riziko poškození vlasů.

jak zlepšit péči o vlasy

Co je pro vlasy nejdůležitější?

Když si uděláme menší shrnutí, vaše vlasy jistě ocení kombinaci kvalitního vlasového přípravku s brazilským keratinem, kondicionéru na poškozené vlasy a přírodního arganového šamponu. Brazilský keratin by se měl vždy aplikovat až po aplikaci šamponu a kondicionéru. Aby mohl ve vlasech dlouhodobě působit, nejlepší volbou je v tomto ohledu bezoplachová péče, která se postará o dlouhodobou regeneraci vlasů. Takový přípravek může kromě keratinu obsahovat i další látky, mezi které patří například panthenol, extrakt z kopřivy, aloe vera, vitamín A, vitamín E a vitamín B3.

Ignorovat byste neměly ani složení šamponu a kondicionéru. V šamponu se snažte najít kromě arganového oleje i provitamín B5 a vitamín E, kondicionér by měl zase obsahovat arganový olej, ricinový olej, pšeničný protein a panthenol.

Když navíc tyto přípravky doplníte o další výše doporučené body, které jsou součástí správné péče o vlasy, snadno se dopracujete k vysněnému výsledku.

Zdroje

https://www.healthline.com/health/tricks-healthier-fuller-hair – 9 tipů pro zdravé vlasy (anglicky)

https://www.aad.org/public/everyday-care/hair-scalp-care/hair/healthy-hair-tips – Tipy pro správnou péči o vlasy (anglicky)

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/beauty/dos-and-donts-to-get-healthy-hair/articleshow/96806667.cms – Péče o vlasy: Co dělat a nedělat (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/keratin-hair-treatment – Keratin na vlasy (anglicky)

Zanechte svůj komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.